Tandem Duha

Tandem - o nás


stránky spolku zde .


Veselé prázdniny


Chorvatsko 2018

przentace zde


Podporuje nás

   

                                                                  Podporujeme hrdinství, které není vidět
                                                                  CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0001811


 Kalendář akcí na rok 2018- 2019

 

 


Sportovní odpoledne na letním koupališti

V režii aktivních rodičů manželů Kudláčkových, kterým hned úvodem patří velký dík za organizaci, se uskutečnila, pro spolek Tandem Duha v úterý 18. 6. 2019, krásná sportem nabitá akce. Ta se konala ve spolupráci s BVK Karviná v areálu letního koupaliště.
Tandemáci se rozdělili do třech družstev na červené, modré a žluté. 
Soutěže byly koncipovány tak, aby se projevila spolupráce v týmu a zároveň, aby se prověřila zdatnost a síla účastníků. Nechyběl humorný náboj všech disciplín.
Po soutěžích a před vyhlášením výsledků někteří využili osvěžení v bazénech  koupaliště, jiní si zahráli fotbal a plážový volejbal. Všichni však využili možnosti opečení si špekáčků. Kromě skvělého občerstvení po celou dobu her, získali soutěžící hodnotné ceny.
Děkujeme rodičům a paní učitelkám za spolupráci při soutěžích. 
Sponzorům  Beach Volleyball Stars, Karviná s.r.o., manželům Kudláčkovým a Nestlé Česko s.r.o. děkujeme za finanční i materiální podporu. Tandem Duha přeje všem pohodové prázdniny.
Napsal: Pavel Kudláček  - člen Tandemu Duha

Na rybáchTandemáci dětem k svátku

Členové spolku Tandem Duha a žáci střední školy dne 31. 5. 2019 připravili pro své malé i větší spolužáky ze ZŠ zábavné dopoledne k Mezinárodnímu dni dětí v prostorách školní budovy Vydmuchov. Součástí soutěžního zápolení bylo i vystoupení pohádkové víly, která uměla čarovat, tančit a třeba i vytvářet obří bubliny. Děti procházely jednotlivá stanoviště, kde pro ně byly připraveny různé zábavné aktivity, do nichž je zasvěcovali jejich starší spolužáci. Celá akce se nesla v jednotném tématu lučních tvorů. Proto si žáci vytvořili překrásné masky berušek, motýlků, mravenců, brouků apod. Všem to moc slušelo a ani paní učitelky nezůstaly v maskování pozadu. Stanoviště byla označena čísly i obrázky zvířat, které obývají louky. Část atrakcí byla umístěna na travnaté ploše mezi pavilony, kde si mohli všichni vyzkoušet své dovednosti v míření na cíl vodními pistolemi. Také se zde ukázalo, jak umí třídní kolektivy spolupracovat. Účastníci byli odměňováni sladkostmi a pak krásným vystoupením pohádkové víly, která nadchla svým uměním malé i velké. Tohle tady prostě ještě nebylo.
Zapsala: Mgr. Helena Durajová 


Rybaříme, soutěžíme a bavíme se u řeky

Dne 8. června 2019 se koná od 14:00 hodin do 20:00 hodin zábavné odpoledne s rybáři.

Akce se koná za každého počasí. K dispozici je nám místní hájenka.

Bude se sportovat, rybařit, hrát šipky, střílet ze vzduchovky, večer opékat buřty a zpívat s kytarou.

Sraz: Dětský koutek - 14:00 hodin

Doprovod: p. Burová, Helisová

Rodiče tandemákům – letní koupaliště

Sportovní hry, beach volejbal, táborák dne 18. června 2019 v 16 hodin pod vedením rodičů Kudláčkových.

Sraz: Letní koupaliště Karviná – 15:50 hodin 


Den dětí

oznámení


Spolu ruku v ruce


Pozvánka

Plakát

Program

 


Pobyt v Karlové Studánce a výstup na nejvyšší horu Moravy.

 

Téměř každý, kdo poprvé navštíví pohoří Hrubý Jeseník, chce vystoupat i na jeho nejvyšší horu a zároveň nejvyšší horu celé Moravy – Praděd (1 491m n. m.)

Na tuhle dvoudenní akci se těšili opravdu celý rok všichni Tandemáci, včetně organizačního týmu.

Společná noc v horské chatičce u vodopádu Bílé Opavy byla nejen romantická, ale také ozdravná. Po té, co jsme se ubytovali, vydali jsme se na krátkou procházku podél náhonu říčky a kolem vodopádu.

Bílá Opava pramení v sedle mezi Pradědem a Petrovými kameny.  Horní část, která se nachází nad vodopádem, je tvořena především starohorními rulami a největší vodopád Bílé Opavy měří 7,9 m. V údolí Bílé Opavy se rozprostírá cenný smrkový prales.

Z časových důvodů jsme museli vynechat výstup k Rolandovu kameni, protože jsme měli domluveno společné koupání v minerálním Maxmiliánově vřídle v nově vybudovaném Thermal spa hotelu Džbán. Téměř čtyřiceti stupňová minerální voda nás omladila a naladila odpočinkově.

Malá skupinka Tandemáků, která se s námi nekoupala, zatím nachystala krásný táborák. Super, přišli jsme k hotovému, jen usednout k plápolavému ohni a opéci si svůj buřtík. Nad námi hvězdy, kolem lesy, libé tóny strun kytary, vůně klobásek, svit měsíce a teplé plamínky ohně. Krása!

Ráno společná snídaně, formou rautového stolu, připravená dobrovolníky z našich řad. Rautová snídaně, jako volnější forma pohoštění. Nikdo není omezován ani časem, ani druhem nabízeného pokrmu a to je fajn.

Pak už jen vše zase zabalit a nechat se vyvézt k Ovčárně. Tady byl odstartován náš výšlap k nejvyšší hoře Moravy. Některé zde překvapil sníh a ledový vítr, ale se stoupajícími kilometry se počasí vylepšovalo. Viditelnost do údolí byla mizerná, ale stoupalo se příjemně. V cíli jsme se odměnili výbornou svačinkou, suvenýry, selfíčky, pamětními mincemi. Rozloučili jsme se potom s Pradědem a skutáleli se zase dolů k autobusu, který nás zavezl do Ludvíkova k hotelu Grizzly na chutný oběd.

Domů se nechtělo nikomu, ale co naděláme, když rodina na nás čeká. Vzdychali jsme: „Proč jen ty krásné okamžiky vždycky tak rychle vyprchají?“

Zapsala: Helena Durajová
Relax na všechny způsoby

Existuje mnoho způsobů, jak zregenerovat své tělo a uvolnit mysl. Vířivá vana, sauna nebo posezení v solné jeskyni. Stačí si vybrat. Pokud dá přednost někdo raději badmintonu a aktivnímu odpočinku, tak proč ne? Mysleli jsme na všechny a někteří si dokonce užili od všeho kousek. A zase to bylo fajn, tak jako pokaždé, když jsme spolu.
Čtvrtek 28. 3. 2019
Zapsala: Helena DurajováSportovní odpoledne

Dnešní sportovní odpoledne Tandemáků probíhalo spíše v komorním duchu. Pravděpodobně nízkou účast……..spíše neúčast přepadl nějaký „moribundus“. Přesto, že nás bylo malilinko, dali jsme si pěkně do těla.

Sportem ke zdraví, přátelé!

Zapsala: Evik HelisMasopust po našem

Výšlap, masky, bowling, koupání v bazénu, soutěže, tobogán a výborný oběd.

Tak takhle vypadala nedělní akce (24. 2. 2019) tandemáků. Určitě podle fotografií poznáte,

že se nám vydařila a náramně jsme si to na Ostravici v hotelu Sepetná užili.

Děkujeme všem zúčastněným za výbornou atmosféru a hezkou nevšední neděli.

Zapsala: Mgr. Helena DurajováNedělní ples pro hadicapované v Třinci

Tak jsme si to zase krásně užili. Velice děkujeme spolku Makefer za pozvání a paní Wilkové za zprostředkování a získání vstupenek pro naše členy ve formě sponzorského daru. Kulturní dům TRISIA se únorové nedělní odpoledne otřásal v rytmech tance a hudby. Stejně jako loni i letošní program byl velmi pestrý. Kouzelnice Iveta v korzárském převleku předváděla možné i nemožné a břišní tanečnice rozvibrovala každou buňku v těle nejen pánské části společnosti.  Rock and Roll uvedl všechny svou akrobacií v němý úžas.  Své oblíbence si našla photobudka, plná veselých převleků a některé naše dámy využily rády airbrush tetování na své ladné paže. K tomu pestrá paleta výborných domácích dortíku, koláčků, dalších pochutin a výborná večeře. Co více si ještě přát? Dobrou náladu? Té bylo všude kolem plno. Ti, kteří se nezúčastnili, udělali velkou chybu.

Zapsala: Helena DurajováVýlet z května je převeden do měsíce dubna

Dvoudenní výlet:

Dne: 26. - 27. dubna 2019,

místo: Karlova Studánka, Praděd,

ubytování: Penzion u Vodopádu

cena: pro Tandemáky 500,-Kč


  Členský poplatek

Zaplacení členského poplatku spolku Tandem Duha pro členy činí 100,- Kč na 1. pololetí školního roku 2018/2019.

Prosíme uhradit poplatek do konce měsíce října 2018.


Milí Tandemáci

Jarní prázdniny jsou tady, ale plánované akce se určitě uskuteční.
V pátek 15. 2. si od 16:00 hodin zahrajeme bowling na dvou drahách v Bowling clubu U Lesa v Karviné - Ráji.
V neděli 17. 2. si společně vyrazíme na ples do Třince. Sejdeme se v budově hlavního nádraží v Karviné ve 12: 00 hodin.  
Krásné prázdniny.


 Florbal

Konečně jsme se dočkali očekávaného již druhého ročníku florbalového utkání v pátek 11. ledna pro naše členy spolku Tandem Duha.

Počet účastníků byl hojný. Každé družstvo mělo svých pět členů, na lavičce seděl jeden střídač a jeden pískající rozhodčí,

který dohlížel na to, aby hra proběhla bez faulů a zbytečných emocí. Zápas byl zcela vyrovnaný.

Padlo 22 gólů a do branky vítězného týmu o dva góly více. Co bylo nejdůležitější? Víc než hodinový zápas se obešel bez úrazu.

Hráči byli odměněni sladkou odměnou a vítězné družstvo o to víc.  Korunován byl i král střelců. Tento rok se jim stal Martin Brablik,

který dal do hry nejvíc sil i gólů. Odcházeli jsme domů znaveni, zpoceni, ale šťastni.

Také všichni jsou už teď chtiví znovu se zúčastnit dalšího utkání a to, co nejdříve.

Kamila Fašungová Ples Majkefer

Dne 17. 2. 2019 proběhne od 13 hodin v Kulturním domě Trisia v Třinci již osmý ročník tradičního plesu pro handicapované spoluobčany,

který pořádá tým Majkefer. V loňském roce jsme zde byli hosty  a také letos jsme srdečně zváni.

Zájemci se nahlásí p. Durajové do 31. 1. 2019.

 

Sraz- v budově hlavního nádraží, 12 hodin

Doprava - vlakem z Karviné - hl. nádraží, čas -  12:15 hodin

 

Návrat - 17:57 hodin, budova hlavního nádraží v Karviné

Cestovné a průkazy ZTP sebou. Vstupné pro členy zdarma 


Nadělili nám předvánoční dárek

Janáčkova filharmonie Ostrava členům spolku Tandem Duha věnovala dárek v podobě vstupenek na vánoční koncert, který se konal dne 20. 12. 2018 a kde hostoval český zpěvák, vítěz soutěže Česko Slovenská Superstar Martin Chodúr. Ten nám zde představil své první Vánoční album, které bylo nahráno právě v Ostravě s doprovodnou kapelou MACH, s Janáčkovou filharmonií a s dirigentem Markem Prášilem. Na své album nahrál  slavné vánoční písně a koledy. Hostem zde byla i jedenáctiletá Adélka Řehořová, vítězka Zlatého oříšku v klasickém zpěvu. Poslechli jsme si krásných jednadvacet melodií a naladili se díky nim předvánočně a také slavnostně. Velký podíl na atmosféře mělo i to, že jsme si mohli koncert vychutnat v aule Gong, což je moderní multifunkční centrum, které vzniklo vestavbou do původního plynojemu z roku 1924 v Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě a stalo se jedním z pěti projektů, které získaly titul Stavba roku 2013.

Zapsala: Mgr. Helena Durajová


 


Vánoční trhy ve Vídni

Vánoční trhy ve Vídni  patří k nejpopulárnějším v Evropě. Ve vzduchu se vznáší vůně vánoční pekárny, horkého punče a pražených mandlí. Centrum a nákupní bulváry jsou vyzdobeny slavnostním osvětlením a přinášejí do města slavnostní náladu. Na Vídeňském vánočním snu na náměstí Rathausplatz pozdraví návštěvníky u vchodu na náměstí metr vysoký oblouk se svíčkami. Tradiční vánoční trhy se zhruba 150 prodejními stánky nabízí vánoční dárky, ozdoby na vánoční stromečky, umělecké řemeslné výrobky, kulinářské dobroty, sladkosti a nápoje pro zahřátí. Stromy v Radničním parku a podél ulice Ringstraße září slavnostním leskem. Mimořádným lákadlem pro zamilované je Herzerlbaum, což je strom ověšený svítícími červenými srdíčky. Návštěvníci si mohou zabruslit na kluzišti o velikosti 3 000m² a na četných stezkách vedoucích přes park. Dětský svět nabízí kolotoč, sobí potah a v parku překrásné světelné instalace, jejichž tématy jsou vánoční příběhy pro děti.

Nedaleko odtud se nachází Vánoční vesnička na náměstí Marie Terezie ležící mezi Uměleckohistorickým a Přírodovědným muzeem. V tomto adventním období zde stojí na 70 stánků s tradičními výrobky uměleckých řemesel a originálních dárků. 

Hlavním tématem vánočního trhu na Štěpánském náměstí (Stephansplatz) je rozjímání a tradice. Ve zhruba 40 stáncích kolem Svatoštěpánského dómu se tu prodávají kvalitní výrobky z celého Rakouska. 

V sobotu prvního prosince tam vyrazilo dvaačtyřicet účastníků zájezdu, který pořádal spolek pro handicapovanou mládež Tandem Duha ve spolupráci s CK Gattom Tour. Nasáli jsme všichni vánoční atmosféru, ochutnali všechny nabízené dobroty, potrénovali tělo rychlou chůzí, ověřili si jazykovou vybavenost a orientační schopnosti, nakoupili malé suvenýry a uháněli zpět do České republiky, abychom v neděli zrelaxovali promrzlé a unavené tělo. Shodli jsme se však, že to stálo za to.

Mgr. Helena DurajováZávěrečná 2018

V evropském prostředí je alespoň základní taneční dovednost brána jako součást všeobecného vzdělání, u střední a vyšších společenských tříd pak jako samozřejmost. To je důvod, proč taneční nemůžeme vynechat.

Taneční jsou kurzy, kde se vyučují různé druhy či styly tance. Lekce vedou taneční mistři, kteří frekventantům tance předvádějí. Součástí bývá i výuka společenského chování, stolování a etikety. Pořádají se většinou pro středoškoláky. Tak tohle je definice z wikipedie pro Ty, kteří by nevěděli.

U nás ve škole to ale všichni víme a opakovaně se na tyto chvíle těšíme. Letos od října už poněkolikáté kurz proběhl pod hlavičkou spolku pro handicapovanou mládež Tandem Duha. A všemi očekávaná Závěrečná se uskutečnila v krásných prostorách Společenského domu Lázní Darkov. V podvečer 24. listopadu jsme se zde sešli opravdu ve velmi hojném počtu.

Rodiče, učitelé, spolužáci účastníků kurzu, milí hosté a bezvadná kapela UFO, která nám hrála tentokráte poprvé ale hezky k tanci a poslechu.

Pořádání tanečních je snahou o to, aby se kurzy společenského tance staly běžným standardem aktivit dospívající handicapované mládeže, a tím stejnou příležitostí pro všechny, jak handicapované mladé lidi, tak jejich rodiče. Kurzisté byli z řad žáků školy a také bývalých absolventů. Všem to velmi slušelo. Dámy v dlouhých i krátkých společenských šatech, pánové v oblecích a s bílými rukavičkami vpluli ladně na taneční parket.

Při promenádě nesli bílé lucerničky se světlem, které mělo symbolizovat teplo domova nadcházejících svátečních dnů. Tak jako již tradičně i letos jsme vyhlásili soutěž o nejlépe tančící pár valčíku a nejsympatičtější divácký pár. Tančí se nejen o titul Krále a Královny valčíku a waltzu, ale také o korunku, šerpu a medaili. Kurzisté získali i nádherný a veliký dort.

Pochopitelně si všichni vychutnali spoustu krásných emocí, které tenhle společenský večer všem zúčastněným přinesl. Bylo to sdílení vzájemných prožitků a pozitiv, kterých se těmto lidem při každodenních starostech tolik nenaskýtá.

 Mgr. Helena Durajová


video


Listopadový workshop

S velkým nadšením jsme se všichni sešli na půdě školy v pátek 9. 11. 2018, abychom společně vytvořili výrobky, kterými potěšíme rodiče, přátelé i naše příznivce. Mimořádně nás tady navštívila paní Daňková z regionální televize POLAR i se svým kolegou, aby pro veřejnost natočili krátký medailonek o aktivitách našeho spolku. A věřte, že nás to nikterak nevyvedlo z míry.

Za přítomnosti kamery i mikrofonu se chlapci pod vedením paní učitelky Helisové statečně pustili do výroby vánočních hvězdiček, stojánků na ubrousky a také mini poliček z věšáků. Práce jim šla pěkně od ruky a na svět se vyklubaly opravdu pěkné kousky.

V prostorách kuchyňky paní Burová s další skupinkou se zaujetím tvořili voňavá mýdla. Kromě děvčat a chlapců, naše řady rozšířili i někteří aktivní rodiče. Všichni bez ostychů se i před kamerou odvážně pustili do míchání a vaření. A že jim to šlo! Vůně se linula celou školou a během dvou hodin vyrobili kolem 80 kusů nádherných skvostů.
Máte se nač těšit.         
Zpracovala: Ivana Burová

reportáž TV PolarKdyž se zrovna nepotápíme, tak třeba plaveme.

 Taneční - pozvánka na závěrečnou

pozvánka


Zájezd do Vídně

 • odjezd autobusem od školy v 6:00 hodin dne 1. 12. 2018 (sobota)
 • v cca 11:00 hodin dorazíme do cíle. Metrem se dopravíme do centra města. Nutno si sebou vzít asi 5eur pro zakoupení jízdenky na dopravu
 • prohlídka města s průvodcem (Katedrála svatého Štěpána, Hofburg, Albertina, Habsburská hrobka, Ringstrasse, Muzejní čtvrť, Belvedere,..)
 • od cca 15:00 hodin individuální a skupinová návštěva vánočních trhů
 • odjezd v 18:00 hodin
 • příjezd ke škole cca 22:00 hodin

propozice


Co je krásné na potápění ?

To zjistili všichni ti, kteří se zúčastnili této akce s karvinskými potápěči a ozvláštnili si páteční odpoledne. Neobjevovali sice bohatý podmořský svět někde v Karibiku, ale osvojovali si novou dovednost na karvinském krytém bazénu a získávali také povědomí o tom, jak se chovat, či dorozumívat, pod vodní hladinou. Taková potápěčská lekce není k zahození a všechny zúčastněné nadchla a velmi bavila. Získali jsme neobvyklé fotografie a videa pod vodní hladinou, se kterými se každý určitě rád pochlubí na svých sociálních sítích. Mockrát děkujeme potápěčům, zejména panu Zwetlerovi z Potápěčského centra NAUTICA KLIVEMA za to, že se podělili o své vědomosti a zkušenosti s Tandemáky.

Zapsala: Mgr. Helena DurajováVýlov rybníka Urbančik v Petrovicích u Karviné

Výlov rybníka Urbančik v Petrovicích u Karviné přilákal i naše členy

V sobotu ráno 6. 10. 2018 jsme se v malém počtu dopravili autobusem k petrovickému rybníku. Rybník Urbančik je pouze chovný. Ryby z něj bývají přesunuty na jiné rybníky v okolí, určené pro sportovní rybaření. Bylo zde během dopoledne vyloveno sedm tisíc ryb, což je asi 5 tun.

    Candáta, kapra, štiku a amura jsme měli možnost nejen vidět, ale také si je na souši podržet. Rybolov probíhal tak, že rybáři ve vypuštěném rybníku táhli velikou síť, ve které se zachytí většina ryb. Tomu se říká zátah. Takových zátahů pro ulovené množství ryb bylo potřeba několik.

     Pak přišly na řadu podběráky, protože na zapomenuté kousky si brousili zuby rackové a kormoráni.

     Dověděli jsme se zde spoustu informací o rybách i rybaření, viděli jsme také, které dovednosti musí rybáři mít. Někteří z nás neodolali a potřebovali si všechno vyzkoušet na vlastní kůži. A tak rybáři ochotně vyplnili všechna naše přání a to i přesto, že v síti zlatou rybku neulovili.

     Paní učitelka Eva a Martin, náš nový člen, se rozhodli tuto rybářskou aktivitu vyzkoušet a zatoužili si pomocí podběráku nějakou tu zbylou rybku ulovit. K této činnosti, jak se ukázalo, je potřeba mít také potřebný fortel, dostatek síly, kondici a jistý gryf.

     Něco z toho našim odvážným ale chybělo. Skončilo to velmi úsměvně. Paní Eva zapadla do bláta v rybníce a okusila ranní bahenní koupel, za přítomnosti pobavených diváků. Rybáři byli však rozenými gentlemany, proto všechno dobře dopadlo. Ovšem za všechny mohu z určitostí říci, že žádný silnější zážitek během víkendu nikdo z nás neměl.

 Zapsala: Durajová HelenaPlavecká soutěž měst

27. ročník celorepublikové plavecké soutěže měst nenechal v klidu žádného plavce ani z našeho spolku Tandem Duha.
Středeční odpoledne 4. 10. 2018 jsme šli všichni do plavek a zapojili se mezi školy, plavecké oddíly i veřejnost.
Podmínkou bylo jako vždy uplavat 100 metů libovolným stylem. Zvládli jsme to každý po svém,někteří více a někteří méně úspěšně.
Hlavní je se zúčastnit a dokázat, že vodu i tento sport máme rádi. Těšíme se na příští rok.


 


Také letos byl Tandem Duha součástí nadačního městečka

V sobotu 1. 9. 2018 od 14:00 hodin ožil park B. Němcové hudbou a zábavou pro každého.
V rámci Hornických slavností 2018 bylo postaveno opět  Nadační městečko, které společně s OKD zajišťují neziskové organizace z našeho regionu.
V rámci městečka se představilo mnoho zajímavých spolků, neziskovek a lidí, kteří v nich pracují.
Jako každý rok si tito lidé připravili mnoho zábavy a soutěžních úkolů, aby ukázali, co všechno se za jejich prací skrývá.
V Nadačním městečku nechyběla ani tradiční soutěžní cesta, na které po splnění všech soutěžních úkolů, čekla na děti krásná odměna.
Organizační tým Tandemu Duha měl tímto příležitost veřejně se jako spolek představit a společnosti OKD poděkovat za sponzorství a podporu některých aktivit Tandemu.
Akce ve spolupráci BVK (beach volejbal klub) a TANDEM DUHA.

Páteční sportovní odpoledne dne 22.6. 2018. Skvělý nápad Daniely a Davida Kudláčkových.

Realizace pro naše Tandemáky byla maličkost a všichni si to báječně užili, což dokládají fotografie.

Všem děkujeme a určitě to zopakujeme...

foto    


 Workshop a deskové hry

 Workshop s paní Pavlou a deskové hry s paní učitelkou Evou se uskutečnily 15. května od 14:30 do 16:30 hodin v prostorách školy na ulici Vydmuchov. Účast tandemáků byla tentokráte bohužel slabá, což obě dámy mrzelo. Přišli jste o výrobu krásných kosmetických taštiček a také o sladkou odměnu za vítězství ve stolních hrách. Marcelka, Láďa i Pavel si to opravdu náramně užili.

foto


Setkání s Nadací OKD

foto


Sportovní den na kolech

Kdy a kam jsme jeli?

Jaro je v plném proudu a s ním přichází cyklistická sezóna. A proto se v pátek 25. 5. skvělá parta  tandemáků vydala na kolech do restaurace Rybí dům v Chotěbuzi.

Co všechno jsme viděli?

Do Rybího domu jsme jeli po cyklostezce Karviná – Chotěbuz. Počasí nám přálo, sluníčko hřálo a my jsme se kochali krásami přírody podél řeky Olše. Cestou jsme projížděli kolem Archeoparku, který patří mezi největší turistická lákadla obce Chotěbuz. V restauraci Rybí dům jsou k vidění obří akvária s rybami našich toků a rybníků, nevšední architektura, sochy vyřezávané motorovou pilou z kmenů a je zde také možnost rybaření. My jsme využili venkovního posezení, kde jsme se občerstvili a družně si popovídali.

Jaká byla atmosféra?

Báječná, i když jsme museli řešit několik karambolů.

Co bychom měli vědět?

Cyklistika je úžasný, přesto poměrně nebezpečný sport. Existují pravidla, která se musí dodržovat pro to, aby se tato aktivita obešla bez úrazů.

 Zapsala: Renáta Duchová

foto


 „DEN PEČUJÍCÍCH S MORAVSKOSLEZSKÝM KRAJEM ANEB SPOLU RUKU V RUCE“

Benefiční akcí „Den pečujících, aneb spolu ruku v ruce“, Moravskoslezský kraj upozornil na domácí péči a seznámil veřejnost se sociálními službami v kraji. Celodenní program proběhl v ostravském Trojhalí  a nabízel spoustu zábavy, ale i poznání. Během akce se mohli všichni návštěvníci zúčastnit odborných tematických workshopů, seznámit se se službami ze sociální, školské a zdravotnické oblasti, které v kraji jsou, a také si užít bohatý doprovodný program. V rámci akce vystoupili MAXIM TURBULENC, LIPO, PETR BENDE & Cimbál BIG BAND a hosté koncertu: Richard Tesařík a Bohouš Josef.

Výtěžek z benefiční akce byl předán na podporu projektů Centra pro dětský sluch Tamtam a společnosti ADAM pro autistické děti.

My TANDEMÁCI jsme se pochopitelně zúčastnili a hezky se pobavili. Nebylo nás sice mnoho a chvílemi se zdálo, že se jedná pouze o dámskou jízdu, ale Libor byl skvělým garde i bodygardem pro nás všechny. Užili jsme si především tanec a pozornost skupiny MAXIM TURBULENC.

Zapsala: Mgr.  Durajová Helena

foto

plakát

program


Tandem Duha ve stověžaté matičce

Praha je oblíbeným cílem výletů i víkendových pobytů cestovatelů ze všech koutů České republiky a také zahraničních turistů. V roce 1992 byla Praha zařazena do seznamu UNESCA jako město světového významu. Praha je centrem kulturního a politického dění, pravým srdcem České republiky. Návštěva této metropole je pro mnohé proto jedinečným zážitkem. To byl také důvod, že zájezd našeho spolku (14. - 15. 4.) byl již tři měsíce předem plně obsazen.

Plán celého pobytu, tzv. itinerář pečlivě vypracovala paní učitelka Eva a byl zase dokonalý. Ubytovali jsme se tak, jako už po několikáté, v KDM u svaté Ludmily v centru Prahy, nedaleko Václavského náměstí. Po té jsme se rychle převlékli do lehce společenského outfitu a namířili si to rovnou na Václavské náměstí do Studia DVA divadla na představení FUNNY GIRL, což je americký muzikál mapující příběh jedné z největších hereckých hvězd své doby, Fanny Briceové a jejího manžela Nicka Arnsteina. Byl to příběh talentované židovské revuální komičky- divy dvacátých a třicátých let minulého století. Představení bylo nádherné. Zpěváci i tanečníci podali vynikající výkony a my jsme mohli na vlastní oči vidět živě v hlavní roli Moniku Absolonovou, Romana Zacha, také Lenku Termerovou a Ladislava Freje.                 Z příjemného prostředí divadla jsme se vydali na dobrou večeři dle vlastního výběru a chuti. Sytí jsme pak pokračovali v našem putování mezi davy lidí na Staroměstské náměstí do Musea WAX  s voskovými figurínami a se speciální hollywoodskou filmovou výstavou plnou těch největších hvězd. Také jsme se svezli metrem a nezapomněli se projít po Karlově mostě. Unaveni a plni kulturních zážitků, a také přesyceni nekončícími davy lidí, zatoužili jsme po klidu a odpočinku. Letní terasa u svaté Ludmily nám poskytla i v pyžamku krásný pohled na noční osvětlený Pražský hrad a Petřín. Pro tento sobotní den jsme dali Praze dobrou noc.                                                                               

Základem úspěšného dne je dobrá snídaně, která doplní energii do celého dne. Když je snídaně ještě ke všemu společná, nedělní a s výhledem na novogotický Kostel svaté Ludmily, je to o to lepší start. U snídaně jsme se rozhodli, že tu krásu kostela musíme vidět i uvnitř. Potom následovalo společné foto a rozdělení na dvě skupiny. Jedna zamířila na Žižkovský vysílač, nejvyšší stavbu města. Druhá na Václavák a na nákupy suvenýrů. V hale hlavního nádraží jsme se před odjezdem domů potkali. Tam to také pro nás bylo nevšední zpestření. Hrálo se tu v hale na piáno a někteří z nás se dokonce přidali. Za zvuků hudby jsme se rozloučili se stověžatou matičkou a uháněli k domovu. Proč všechno krásné vždycky tak rychle uběhne? Zná někdo odpověď?

 Zapsala: Mgr. Helena Durajová

foto


 Poděkování od Marcely

zde


Velikonoční výšlap

Stejně jako minulý rok na počátku jara, také letos jsme my „Tandemáci“ dodrželi tradici a dali si kratší hřebenovku. Trasa Mosty u Jablunkova, směr horská chata Studeničné, byla sice blátivá, ale vhodná pro všechny. Pravda, počasí si s námi zprvu pohrávalo, ale pak se i sluníčko ukázalo. Všude kolem nás se vznášel serotonin, hormon dobré nálady. Jelikož výšlap se konal o Bílé sobotě, byl celý program připraven v duchu velikonočním. Soutěžilo se v pojídání donutů a hodu velikonočními vajíčky. Mimo jiné proběhla i ochutnávka velikonočních dobrot. Vybraná porota určila vítěze a odměnila je diplomy a laskominami. Všichni členové spolku Tandem Duha rovněž obdrželi i drobný dárek v podobě velikonočního kuřátka nebo zajíčka na zdobené vařečce. Po občerstvovačce na chatě Studeničné nás čekal sestup zpět do Mostů. Sladkou tečkou byla ochutnávka domácích zákusků v místní cukrárně „U Tadka.

.… tož bylo ale fááájně.

Mgr. Eva Helisová

foto


 Ples 2018

Zapsaný spolek Majkefer je hlavním pořadatelem každoročních plesů pro handicapované s jejich rodinnými příslušníky v Třinci. Velmi rádi jsme letos poprvé s našimi Tandemáky přijali pozvání organizátorů. Hlavně děkujeme mamince našeho kamaráda Ládi, která se o to zasloužila. Program, a také tombola byla skvělá. Někteří z nás se aktivně programu zúčastnili. Jiří Matoušek zazpíval několik písní Karla Gotta a sklidil veliký úspěch. Mohli jsme vidět úžasné show s lasem, koltem, či bičem, společenské tance, taneční vystoupení imitátora Michaela Jacksonarevival. Výborně jsme si zatančili, najedli se a pobavili. V tombole byl úspěšný pouze jeden z nás, protože ostatní mají štěstí v lásce.

Všichni ti, kteří se krásného nedělního únorového odpoledne nezúčastnili, mohli jen litovat.

foto


Duhové florbalové odpoledne Tandemu

Celý rok jsme se těšili na další florbalový souboj našeho spolku. V pátek 12. 1. 2018 se nás zúčastnilo víc, než je povolený počet hráčů na hřišti. Přes hojnou účast jsme si zahráli opravdu všichni. Vlastně kromě mě, organizátorky, která se na hru těšila, určitě ze všech nejvíc. Chopila jsem se s vervou role rozhodčího s profesionální píšťalkou. Hra byla napínavá, rychlá, důsledná a padalo hodně gólů. I když byli všichni hráči zpocení a unavení, hodina hry byla pro všechny krátká. Nejlepší hráčkou, která trefila nejvíc gólů, byla zcela oprávněně slečna Denisa. Děkuji všem hráčům, že hráli bez faulů, se silnými nervy a s radostí. Těším se na všechny a na další sportovní i jiné akce. Sportu zdar a Tandem týmu zvlášť!
Kamila Fašungová

foto


 

 Vánoční charitativní sbírka pro pomoc Marcelce

Spolek Tandem Duha uspořádal vánoční charitativní sbírku pro lékařskou pomoc bývalé žákyní školy a člence Tandemu Marcelce Mlynarčíkové. Kasička není uložena pod vánočním stromečkem v budově školy, jak by se mohlo zdát, ale v trezoru. Už nyní je vidět, že je mezi námi spousta skvělých lidí, kteří mají srdce na pravém místě a dokáží pomoci svým bližním.

Sbírka potrvá do konce měsíce ledna. Pak poputuje finanční pomoc přímo na odbornou lékařskou kliniku do Mostů u Jablunkova.

Děkujeme všem žákům, učitelům a rodičům za finanční dary.

Mgr. Helena Durajová


 

 Workshop - dřevařská dílna

Dřevařská dílna je jednou z nabízených aktivit, kterou mohou naši mladí tandemáci i s rodiči navštívit dle vlastní chuti. A chuť tam byla. Opět jsme se sešli v hojném počtu. Na programu bylo seznámení se s technikou vypalování pyrografickým pájecím perem na dřevo. Podle šablony si kutilové vyřezali zvonečky, na které společně s hvězdami a andělíčky vypalovali různé motivy. Nahlédněte do dílny ze čtvrtku 7. 12. 2017.

Pokojné Vánoce Vám všem přeje spolek Tandem Duha.

foto


 Závěrečná

V Obecním domě Družba Karviná se 21. 11. 2017 konala taneční závěrečná žáků střední školy, Praktické školy dvouleté a Praktické školy jednoleté, a také jejich absolventů. Taneční kurz organizoval nově vzniklý spolek rodičů, učitelů a přátel pro handicapovanou mládež Tandem Duha. Kurzisté svým rodičům, učitelům a přátelům předvedli všechny tance, které se stihli pod vedením zkušených tanečních mistrů naučit. Závěrečná taneční začala tradičně slavnostní polonézou. Na parket ladně vtančilo osmnáct kurzistů krásně oblečených do společenských šatů a držících osvětlenou bílou kouli, jako symbol blížící se zimy, aby asi 150ti rodičům, prarodičům, učitelům, spolužákům a přátelům předvedli vše, co se pod vedením dlouholetých zkušených mistrů naučili.

Než se mohly všechny páry v celé své kráse předvést, musely projít více než dvouměsíčním kurzem. Na závěrečné všem přítomným ale dokázali, že jim nedělá problém naučit se základní kroky hned několika společenských tanců. Kurzisté předvedli pět základních tanců jako polka, jive, chacha, walz a valčík. Na závěrečnou přišli všichni dobře připraveni, nechyběla výměna dárků, květiny pro partnerky nebo soutěž o nejlepší taneční pár. Taneční kurz pro handicapovanou mládež se uskutečnil už popáté, polovina účastníků se jej účastní pravidelně a na nácviku tanců to je znát. Nálada vládla na parketu úžasná. Je to akce, kterou si vždycky všichni náramně užijí a která byla signálem ke vzniku našeho spolku. Dokonalou atmosféru v sále vytvářela také kapela B-bend, která hrála k poslechu i k tanci.

Zapsala: Helena Durajová 

 

 video ze závěrečné zde

Reportáž TV Polar zde.

Karvinský expres - reportáž zde


 

Návštěva Divadla J. Myrona

Navštívili jsme Divadlo Jiřího Myrona

Divadlo Jiřího Myrona patří k největším scénám v republice a je domovskou scénou souboru operety, muzikálu, činohry a baletu. Protože právě nové pojetí baletu nás zaujalo, tak jsme uspořádali s Tandemem mimořádnou akci a navštívili představení, které nese  název  All That Jazz, Rock, Blues, tzn. něco jako extáze tance. Byla to působivá fúze hudebních stylů, v níž se uplatnily různorodé taneční techniky spojené s akrobatickými prvky. Opravdu to byl smyslový zážitek, působivá exotická hudba a živý moderní tanec. Pro všechny zúčastněné tandemáky to vlastně byl kulturní zážitek už při příchodu do budovy divadla. Mnozí zde byli opravdu poprvé a všechno co sebou tahle návštěva přináší, bylo nezvyklé, ale velmi poučné. Myslím, že pro naší handicapovanou mládež je sociální gramotnost víc než žádoucí.

Zapsala: Mgr. Helena Durajová

 

 


VÝROBA PŘÍRODNÍCH MÝDEL

 V úterý 14. listopadu jsme se sešli v hojném počtu u výroby glycerinových mýdel, abychom vytvořili voňavé dárečky pro rodiče a sponzory.

Mladí tandemáci se pod vedením paní učitelky Helisové a Ivany Burové s vervou pustili do práce s glycerinem, barevnými prášky a esencemi.

Tato činnost vyžadovala spolupráci a rychlost. A to byste byli překvapeni, jak jim to šlo.

Ve školní kuchyňce v mžiku vznikla manufaktura.

Jeden roztápěl, druhý míchal, třetí přidržoval, čtvrtý pracoval s esencemi, další potom vylévali formičky, stříhali, balili a zdobili.

Výsledky se dostavily záhy. Na svět se vyklubala krásná mydélka. Tvůrčí práce ve skupině všechny bavila. Tandemáci v sobě probouzeli schopnost spolupráce, koordinace a soustředění. Mohli si zvolit kombinace barev a vůni tak, aby spolu ladily. A tak bylo nutné zapojovat čichové buňky a cit pro krásu, míru vkusu či nevkusu.

Při práci s formičkami nebo celofánem, do kterého se snažili esteticky zabalit své výtvory, se zase procvičovala jemná motorika, soustředění, zručnost a trpělivost.

Protože nám šla práce vesele od ruky, podařilo se nám vyrobit opravdové voňavé skvosty.

 Zapsala: Burová Ivana

foto


 

 Technické muzeum TATRA v Kopřivnici, aneb auta k našemu životu už patří

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit. Tandemáci se proto zajeli v sobotu 4. listopadu podívat, jak to všechno začalo. Před vstupem do muzea obdrželi všichni pracovní listy, které svými otázkami nabádali k podrobnému zkoumání exponátů i všech okolních popisků. Každý k tomu přistoupil jinak. Někdo to bral velmi vážně, jiný zase méně. No, známky se z toho určitě nedávaly, vždyť byla přece sobota. Za odměnu jsme si mohli koupit třeba pamětní minci.

Technické muzeum Tatra je nejucelenější sbírkou věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka TATRA.  Je zde až na šedesát osobních a nákladních automobilů ze všech etap výroby.  Doplňují je podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity. Spoustu zajímavých a vyčerpávajících informací poskytují vícejazyčné videoboxy s filmovými sekvencemi automobilových skvostů. Celou hodinu a půl nám trvalo všechno si pořádně prohlédnout, ale stálo to za to. Počasí nám opět přálo, tak jsme si prohlédli i blízké okolí muzea a místní cukrárnu, kde jsme si osladili život. Domů jsme se vrátili spokojeni a se spoustou fotografií. Děkujeme za krásný výlet a rozšíření našich obzorů.

Mgr. Helena Durajová

foto


 Bowling

 V pátek  20. 10. 2017 se odpoledne utkal neuvěřitelný počet čtyřiadvaceti tandemáků a sedmi přihlížejících rodičů na bowlingovém turnaji v restauraci Myslivna. Hráči se rozdělili do tří skupin. V každé dráze, jak už to podle pravidel bývá, začal souboj o nejvyšší počet shozených kuželek. Koule lítaly po dráze i mimo ní. V jedné chvíli dokonce úplně zmizely a nebylo čím hrát. Díky příjemné obsluze, se však problém rychle vyřešil a hra pokračovala až do zdárného a zároveň napínavého konce. Nejvyšší počet 103 kuželek shodil a tím se stal také výhercem letošního turnaje novopečený tandemák David Swakoň. Na druhém místě se umístil Matěj Rybnikar s 89 shozenými kuželkami. A krásné třetí místo vybojoval Tomáš Linzer s počtem 87 padlých kuželek.
Díky patří všem zúčastněným, také všem, kteří pomáhali při organizaci další velice zdařilé akce. Sportu zdar!

Kamila F. 

foto

 

 


Mimořádná akce 

Divadlo Jiřího Myrona Ostrava

Neváhejte, pouze 20 vstupenek zdarma!

 • středa 15. 11. 2017 v 18:30 hodin
 • program Taneční inscenace All That Jazz, Rock, Blues
 • sraz v 16: 30 hodin, Karviná – hl. nádraží
 • odjezd 16:46 hodin ze stanice Karviná – hl. nádraží
 • jízdné cca 33,- Kč (cena bude zlevněna o hromadnou jízdenku a průkazy žáků). Přeplatek bude vrácen.
 • návrat ve 21:57 hodin do stanice Karviná – hl. nádraží

 


Návštěva Státního zámku v Hradci nad Moravicí

Na čtvrtek 28. 9. jsme se všichni velmi těšili. Ráno v 8:45 hodin proběhlo milé a hlasité vítání všech účastníků výletu. Když v 9 hodin dorazil sympatický pan řidič, vydali jsme se v počtu 16- ti osob na cestu - směr Opava.  S velkým nadšením z toho, že jsme si uměli objednat nejen krásný autobus, fotografku Denisku, ale také hlavně dokonalé počasí! Proto jsme si mohli plnými doušky vychutnat tento nádherný sváteční den. Cestou jsme se ještě občerstvili na benzínové stanici a s dobrou náladou jsme pokračovali směr Hradec nad Moravicí, kde se pyšní překrásně zrekonstruovaný zámek ze 13. století. Ujala se nás velmi milá paní průvodkyně a ochotně nás seznamovala s pestrou historií tohoto zámku. Všichni pozorně naslouchali a obdivně okukovali cenné skvosty. Prostředí Slezska, ve kterém se tento zámek nachází, je tak malebné, že jsme se rozhodli nespěchat a na doporučení paní průvodkyně jsme se vydali na Křížovou cestu. Ta je tvořena 13 - ti zděnými bílými kapličkami s biblickými výjevy. Také je lemovaná lesy a my jsme už během jízdy autobusem viděli spousty houbařů s košíky plnými hub, proto jsme neodolali a spojili poznání s radostným pohybem v krásném prostředí. Dospělí sbírali a „ děti“ zpívaly. Byl to zase velmi vydařený výlet. Děkujeme všem, kteří byli s námi!

 Burová, Hloušová

foto


Řádili jsme jako lachtani

Tandemáci milující vodu, koupání a plavání se sešli v úterý 19. září 2017 u krytého bazénu  STARS v Karviné. Venku bylo nevlídně, mokro, chvíli deštivo nebo pošmourno.  Uvnitř bylo také spousta vody, ale s veselejší atmosférou. Nadšení všech přítomných smazalo zcela chmury úterního dopoledne. Tatínek jednoho z nás zařídil všem VIP šatny a bazény pouze pro nás. No, to tady ještě nebylo a na náladě to jenom přidalo. Plavání je prostě skvělá aktivita, která zažene únavu a přidá na energii. Také se skvěle uvolníte, dobře protáhnete a zregenerujete. Hlavně je to sport pro každého. Chvíli to vypadalo, že jsme opravdu přišli sportovat. Probíhaly závody v rychlosti, pak jsme se trumfovali ve skocích, ale nakonec to stejně skončilo skotačením. Prostě si skočíte do bazénu a užijete si pohyb ve vodě, který vám dá mnohem víc než jen pocit uvolnění. Bylo nám spolu skvěle. Voda opravdu léčí tělo i duši, jak správně všichni tuší.

foto


VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2016 - 2017

CELÉ ZNĚNÍ


 

Byli jsme součástí Hornických slavností     

V sobotu 2. 9. 2017 byl park Boženy Němcové v Karviné plný zábavy, hudby a lidí. A my jsme se rozhodli, že se letos poprvé staneme součástí oblíbeného Nadačního městečka, které společně s námi zajišťují i další neziskové organizace z regionu.

 

Byla to jedinečná možnost poznat spoustu zajímavých spolků a neziskovek. A zjistit, co všechno v nich lidé dělají a proč spolupracují. V rámci Nadačního městečka měli návštěvníci možnost projít si soutěžní cestu po jednotlivých stanovištích a po splnění soutěžních úkolů získat odměnu.

U našeho stánku Tandem Duha jsme pro návštěvníky vytvořili hned několik aktivit podle náročnosti. Od skládání barevného srdce přes vyřezávání lupínkovou pilou až po velmi oblíbené slackline. Chůzi po laně absolvovali malí i velcí návštěvníci s větší nebo menší oporou našich ochotných asistentek. Zde se dala najít i jistá symbolika.  A to, jak je důležité podat člověku pomocnou ruku, když nemá pevnou půdu pod nohama. Měli jsme pocit, že se naše aktivity veřejnosti velmi líbily.

Zapsala: Mgr. Helena Durajová

foto


 Tandemáckou cykloakcí jsme ukončili školní rok.

Na kole cyklostezkou k Rybímu domu v Chotěbuzi se nás vydalo pouze devět. Takové jenom torzo spolku, ale přesto byla atmosféra skvělá. Krásné počasí, výborná trasa, dobrá nálada. Za hodinu jsme dosáhli cíle přiměřeným tempem. Tam jsme nasbírali síly, doplnili tekutiny, osušili pot, poklábosili a opět usedli na své dvoukolé dopravní prostředky. Žádná nehoda, prasklá duše nebo spadlý řetěz, ba ani pád se nekonal.

Prostě  P O H O D A!

foto


 

ZMĚNA

Akce nazvaná „Na kole cyklostezkou k Rybímu domu“

byla přesunuta z důvodu bouřkového počasí na 27. června 2017.

 Sraz v cyklistické výbavě je před školou na ulici Vydmuchov, Karviná – Fryštát.

Start - 13:00 hodin.

 


Den dětí rádi oslaví i dospěláci

 1. červen patří dětem. I my jsme jimi byli. Proto spolek Tandem Duha měl výbornou sportovní akci jako dárek všem odrostlým dětem. Jako děti se umí tvářit i naši skvělí rodiče, kteří se také dokáži nadchnout pro sportovní zápolení a podpořit v nás sportovního ducha. Šli jsme si tedy hrát. Vybrali jsme areál v parku Lodičky, který byl ten den plný malých šmoulů - dětiček z mateřských školek. Protože jsme je nechtěli zašlápnout, přesunuli jsme se na louku opodál. Na louce už nedočkaví hráči vyrobili branky na fotbalové utkání. Pak došlo na rozdělení do týmů a fotbalový zápas mohl začít. Kdo se na tuto hru necítil dosti ve formě, chopil se badmintonových raket, nebo létajícího talíře. Našli se zde i zdatní basketbaloví hráči. Fotbalisté zatím v plném nasazení běhali za míčem. Sluníčko svítilo a  pár kolemdoucích fanoušků na nás pokřikovali se zaujetím: "My chceme gól!" A gólů bylo opravdu dost. Celkový výsledek 11:9. Hra bez faulů, bez úrazů a bez zbytečných hádek. Bylo veselo, měli jsme i osvěžení a také sladkou odměnu pro každého hráče.

Opravdu moc prima den! 
Zapsala: Kamila 

 foto


 Slabikář devatera řemesel ve Valašském muzeu v přírodě

V sobotu 27. 5. 2017 jsme společně navštívili národní kulturní památku – Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm. Probíhala tady akce nazvaná Slabikář devatera řemesel. Měli jsme možnost vidět a zkusit si výrobu lodiček z kůry, provaznictví, tkaní na tkalcovském stavu a na destičkách. Také voskařství, košíkářství, batiku, modelování z hlíny, malování kraslic barevným voskem a chození na chůdách. Ochutnat se nám dostalo medoviny, tradičních preclíčků, valašských frgálů, kyselice, halušek. Velkou atrakcí pro některé z nás byl návrat do dětských let na starém dřevěném kolotoči. Ten vyloudil na našich tvářích úsměv a dokázal „stisknout srdce“ i tomu největšímu případnému morousovi. Nenechali jsme si ujít také areál nazvaný Dřevěné městečko, které prezentuje způsob života na malém městě v období od poloviny devatenáctého století až po první čtvrtinu století dvacátého. V době hlavní sezóny zde probíhají programy, připomínající obřady, obyčeje a dovednosti našich předků. Mohli jsme například spatřit ruční výrobu tradičních kamenných brousků či dlabání drobných domácích výrobků ze dřeva. Nositelé tradice lidových řemesel takto pomáhají uchovávat tato netradiční řemesla stále živá. Tandemáky vše velmi zaujalo a fotografie jsou toho důkazem.

 zapsala: Mgr. Helena Durajová

foto


 Májový tvořivý workshop v TANDEMU

V úterý 16. 5. 2017 probíhal od 14 hodin ve dvou dílnách, a to současně:

 • šití kuchyňských chńapek s paní Pavlou Ostrožlikovou
 • tvorba ozdobných dárkových taštiček s paní Kalužovou

Účastníci se podle zájmu rozdělili do skupin. Možná byste asi nečekali, že chlapci a také muži se vrhli k mému údivu k šicím strojům, aby si vyrobili chňapky. Na rozdíl ta ženská část se chopila výroby ozdobných tašek. Práce šla všem od ruky. Atmosféra byla jako vždy skvělá a práce všechny i přes krásné počasí, které lákalo ven, naprosto pohltila. Někteří zvládli absolvovat obě dílny současně. A jak se práce povedla posuďte podle fotografií.

 foto


 Tandem Duha objevoval vědu a prohlédl si ZOO v Olomouci

Duben je letos vskutku měsícem "aprílového počasí". Toho se však nikterak nezalekli skalní a věrní tandemáci , ať z řad rodičů, učitelů, či žáků bývalých, nebo současných. Vstříc novým zážitkům, vědomostem a zábavě se neohroženě v sobotu 22. dubna vydala 25 členná skupina červeným autobusem do nejvýznamnější moravské metropole ležící v samém srdci Hané, do krásné Olomouce. Jediní jsme se lišili nejen barvou dopravního prostředku, ale také tím, že naše cesta nemířila s davem na olomouckou flóru, ale do Pevnosti poznání, což je výjimečná stavba uprostřed historického areálu Olomouce......

více zde

foto


 „Tandemáci“ v akci.

V úterý 18. 4. 2017 se konal další workshop – „Mýdlárna paní Pavly“ a truhlářská dílna „Kutila Evika“.

Pod vedením paní Pavly vznikala voňavá mýdélka různých tvarů, v „truhlíkově“ u paní učitelky Evy se studenti seznámili s technologickým postupem při vyřezávání podkoviček lupenkovou pilkou. Rovněž si mohli prověřit svou kreativnost při vypalování pyrografickým perem na dřevo. Vše se nám náramně podařilo. Přesvědčte se sami.

Zapsala: Mgr. Eva Helisová

foto


 OLOMOUC

V sobotu 22. dubna 2017 tandemáci společně vyrazí za brány města Olomouce a navštíví zde Pevnost poznání, což je interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého, a také tamní zoologickou zahradu na Svatém Kopečku.

Sraz všech účastníků je u školy na ulici Vydmuchov v Karviné - Fryštát v 8:30 hodin.

Předpokládaný návrat je v 17:00 hodin.

Sebou si vezměte sportovní oděv, vhodnou obuv, velkou svačinu nebo drobný finanční obnos na oběd ve špagetárně.


 Tak jsme se konečně všichni dočkali.

Projekt „Podporujeme hrdinství, které není vidět“, který Moravskoslezský kraj předložil do Operačního programu Zaměstnanost a jehož cílem je informovat, vzdělat a podpořit pečující osoby, kteří se starají o blízkou osobu s postižením, nám Tandemákům umožnil zorganizovat krásnou aktivitu.
Rodiče našich handicapovaných žáků, jenž si zaslouží úctu, uznání, pomoc a podporu, měli možnost společně se svými dětmi a dalšími členy spolku Tandem Duha, užít si pobyt v luxusních prostorách krásného hotelu.V pátek 7. dubna jsme se vydali na dlouho očekávaný výlet do Davidova mlýna u Kružberské přehrady ve Starých Těchanovicích, abychom zde společně strávili víkend, ochutnali zdejší vyhlášené rybí pokrmy, užili si legraci a zábavu, měli příležitost vyměnit si zkušenosti, sdílet vzájemné pocity, užít si interakci i vzdělávání.

To všechno jsme zvládli v plné míře. Všech 48 účastníků tohoto pobytu bylo velmi spokojeno. Nejvíce výmluvné jsou tyto fotografie. Tady je jasně vidět, co všechno jsme zvládli. Tak pohleďte na večerní zpívání s kytarou, besedu pečujících s psychoterapeutkou, stolní hry, soutěž v šipkách, fotbal a míčové hry, rybaření, saunu, masáže, dovádění v lanovém centru, výšlap ke Kružberské přehradě, návštěvu mlýnské farmy, diskotéku, nácvik společného tance, taneční soutěžení, koupání ve vyhřívaném bazénku, relaxaci a slunění na čerstvém vzduchu v jarní přírodě. Tomu všemu vévodila skvělá, bohatá kuchyně a ochotný personál hotelu.

Krásné!! Děkujeme, vzkazují rodiče.

 zapsala: Mgr. Helena Durajová

foto


 Tandemáci ve SVĚTĚ TECHNIKY

Tandem Duha navštívil v sobotu 25. 3. 2017 jedinečnou výstavu, která je umístěná v budově bývalé VI. energetické ústředny v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě. Výstava zde odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po současnost. Našli jsme zde celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě. Mimo expozici, která nese název francouzského spisovatele dobrodružné literatury Julese Verna v budově VI., jsou zde také učebny pro rezervovanou výuku a kavárna Julese Verna. V učebně jsme se mohli na vlastní oči přesvědčit, jak vzniká láva a bouří sopka. Cílem organizátorů bylo přiblížit problematiku vědeckých oborů a na praktických příkladech ukázat, že technika není žádný strašák, ale záživný obor s budoucností.

V Malém světě techniky U6 jsme shlédli osm tematických expozic inspirovaných názvy knih spisovatele Julese Verna.

 1. Cesta do středu Země
 2. Tajemství ocelového města
 3. Cesta okolo světa za 80 dní
 4. ROBUR dobyvatel
 5. Pán světa – spalovací motor
 6. Ze Země na Měsíc
 7. Plující město
 8. Zmatek nad zmatek

A jak se nám to všechno líbilo? O tom Vám jasně vypoví tyto fotografie. Při téhle zábavě nám čas uletěl jako voda, některým se domů opravdu ještě nechtělo.

Zapsala: Mgr. Helena Durajová

foto

 


Den pro mou mámu.

Když jsme se zamýšleli nad tím, jak nejlépe projevit lásku našim maminkám a jak oslavit Mezinárodní den žen, napadlo nás, připravit pro ně dvouhodinové odpoledne tak, abychom je hýčkali svou péčí, pozorností a chutným pohoštěním.

Naše mámy přijaly s ostychem naše pozvání a nesměle usedly k prostřenému stolu, na kterém voněla jedna dobrota vedle druhé. Nazdobené jednohubky s různými pomazánkami na celozrnném i bílém pečivu, výborná jablková buchta s ořechy, růže z listového těsta a jablek, a také párečky v listovém župánku. K tomu se vařily čaje, kávy nebo třeba jen voda, jak si kdo poručil.

Ve vedlejší místnosti byly nachystány masérky a obsluha hydromasážní vany, také p. kosmetička, nebo též péče o nehty. K těmto procedurám sbíraly maminky odvahu, a tak netradičně, zahájil „rozmazlování se“ tatínek. Čímž všechny nesmírně pobavil, protože se ukázalo, že oslavu MDŽ si umí vždy nejlépe vychutnat muži. Pak se odhodlaly také mámy a

škola


 

© 2016 - 2024 Všechna práva vyhrazena