Školní družina

 

Zájmové vzdělávání stejně jako neformální vzdělávání tvoří nedílnou součást procesu celoživotního učení. Zájmové vzdělávání je právně ukotveno v zákoně č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání - školský zákon  a je zde definováno v § 111 jako vzdělávání poskytující účastníkům naplnění volného času zájmovou činností se zaměřením na různé oblasti. Zájmové vzdělávání se uskutečňuje ve školských zařízeních pro zájmové vzdělávání, zejména ve školních družinách.

 

 

 

 


Fotogalerie ŠD Komenského

Fotogalerie ŠD Vydmuchov

Akce školních družin:


 

Školní rok 2023 - 24

Workshop s rodiči_dýňování


Školní rok 2022 - 2023

Kouzelnická show

Velikonoční tvoření_ŠD_Kom

Karnevalové řádění

Ježíšek naděloval

Vánoční návštěva domova seniorů

KREATIVNÍ DÍLNA - TVOŘENÍ ADVENTNÍCH VĚNCŮ

Puntíkový den

Společná akce dětí a rodičů

Soutěž_puzzle

Začátek školního roku_ŠD

 

Školní rok 2021- 2022

Práce dětí ve ŠD v červnu

ŠD_práce dětí

ŠD_Den matek

Kouzelné odpoledne

Beseda vodní svět

Beseda o včelařství

Návštěva v Domově pro seniory

Velikonoční tvoření ve ŠD

Pošli to dál _ ŠD Komenského

Karneval 2022 _ ŠD Vydmuchov

Valentýnské pečení

Ježíšek v družině

Mikuláš u Méďů

Strašidelná cesta

Halloween v družině

Puntíkový den

Oznámení o přerušení ŠD

Štrúdlování


Den dětí_2021

Piknik pod zámkem

Karneval

Ovocný týden

 

Vytvoř a daruj 


Halloweenská párty


Pečení štrúdlů

Pečení štrúdlů

Ve středu 23. září 2020 se děti ze školní družiny společně s paní vychovatelkou a paními asistentkami daly do přípravy a pečení jablečných štrúdlů. 

Více zde


Workshop s rodiči

  

Vystoupení pro rodiče

 

V úterý 14. 5. 2019 od 14:30 do 15:30 hodin se konalo u příležitosti Dne rodin ve školní družině VYSTOUPENÍ PRO RODIČE.

Děti předvedly naučené společné písně s doprovodem na klávesy a sólová i skupinková vystoupení. Připravili jsme také malé pohoštění. Paní asistentka napekla ke kávě a k čaji muffiny, které si rodiče velmi pochvalovali.

Děti dostaly za odměnu Diplom a sladkosti. Po vystoupení si spolu s rodiči pochutnaly na muffinech. Bylo to příjemné odpoledne a jistě se podobná akce uskuteční i v příštím roce.

Těší se na Vás paní vychovatelka Lenka PriesolováVelikonoční keramická dílna pro rodiče s dětmi

Ve středu 27. 3. 2019 od 14:00 do 15:00 se konala ve školní družině VELIKONOČNÍ KERAMICKÁ DÍLNA PRO RODIČE S DĚTMI.

Rodiče si přišli spolu se svými dětmi vyrobit košíčky z keramické hlíny na velikonoční vajíčka.

Sešli jsme se v hojném počtu a po dokončení košíčků si každý velmi rád vyrobil pár výrobků navíc.

Vypálené výtvory jsme spolu s dětmi ve školní družině naglazurovali a nazdobili vajíčka do košíčků.

Velikonoční tvoření se nám všem líbilo a rádi si jej zopakujeme v příštím školním roce.

Těší se na Vás paní vychovatelka Lenka Priesolová.Piknik u vody

V pátek 22. 3. 2019 jsme ve školní družině uspořádali Piknik u vody. Akce se uskutečnila u příležitosti Dne vody. Byla to příjemná vycházka k řece Olši, cestou jsme se zastavili u společenského domu lázní Darkov. Paní vychovatelka připravila dětem na svačinku ovocný čaj a zdravé toasty s medvědím česnekem a paní asistentka Lenka upekla dětem výbornou borůvkovou buchtu. Děti si velmi pochutnaly a k řece už to byl jen kousek. Cestou nás doprovázely dvě labutě.

Už se těšíme na další příjemnou vycházku s piknikem. Karneval ve školní družině

Ve středu 6. března 2019 se uskutečnil ve školní družině karneval. Děti si společně zasoutěžily a zatančily.

Byly vyhodnoceny masky i jednotlivé disciplíny, každý dostal sladkou odměnu, diplom a věcnou cenu.

Karneval se dětem velmi líbil a už se těšíme na další odpoledne plné aktivit.

Družina Vydmuchov
Sáňkování

V lednu a v únoru 2019 jsme chodili se školní družinou Vydmuchov sáňkovat do nedalekého parku Petra Bezruče a na zimní procházky do parku Boženy Němcové.

Děti pozorovaly zimní krajinu při procházkách v parku a užívaly si sněhové radovánky při sáňkování.

Letošní zimu jsme si s dětmi v družině náramně užili a těšíme se na tu příští.

Lenka PriesolováDružina má talent

 V lednu a v únoru 2019 proběhla ve školní družině Vydmuchov talentová soutěž „Družina má talent“

Děti trénovaly písně a tance, vystupovali jako jednotlivci i jako skupina. Byly odměněny za svá vystoupení sladkostmi, diplomy a věcnými cenami. Pro účastníky i porotu paní asistentka Lenka připravila chutné pohoštění.

Děkujeme dětem za krásnou atmosféru a těšíme se na další talentovou soutěž v příštím školním roce. GLAZUROVÁNÍ KERAMICKÝCH VÝROBKŮ S RODIČI.

 Ve středu 12. 12. 2018 se konalo ve školní družině GLAZUROVÁNÍ KERAMICKÝCH VÝROBKŮ S RODIČI.

Rodiče si přišli spolu se svými dětmi nabarvit kapříky a malé ozdoby na Vánoční stůl. Výrobky z keramické hlíny se dětem i rodičům krásně povedly.

Společně jsme si vychutnali Vánoční atmosféru a pro velký úspěch si keramickou dílnu s rodiči určitě v tomto školním roce ještě jednou zopakujeme.

Na příští společnou akci s rodiči se těší děti ze školní družiny Vydmuchov spolu s paní vychovatelkou Lenkou Priesolovou.

 Po dopoledním vánočním programu ve třídách čekalo na děti vánoční povídání také v družině.  Každý si také odnesl domů drobný dáreček a sladkost. Poté už děti netrpělivě očekávaly nadílku pod družinovým vánočním stromečkem. Objevily různé hry – sportovní, logické, skládačky, stavebnice. 

Foto

Keramická dílna - ŠD Vydmuchov 

Advent z lat. adventus  je začátek liturgického roku, období čtyř neděl před vánočními svátky. Je to doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti. Dříve byla doba adventní zároveň dobou postu, kdy byly zakázány zábavy, svatby a hodování. Zdroj: WikipedieHelloween s rodičiHelloween II 


Dlabání dýní _ ŠD Vydmuchov 

Ve čtvrtek 11. 10. 2018 proběhla ve školní družině Vydmuchov od 14:00 do 15:00 hod. akce pro rodiče s dětmi „Dlabání dýní“. Rodičům i dětem se akce velmi líbila. Pletení velikonočního košíku  03/27/2018

Velikonoce patří mezi nejoblíbenější svátky ve velké části světa. Jsou to svátky jara, které oslavují probouzení přírody, její plodnost, naději a lásku.

Foto

Zimní radovánky

Ve středu 14. 2. 2018 jsme šli se školní družinou sáňkovat a stavět sněhuláka do nedalekého parku.

foto

 Pečení pizzy

Den, kdy žáci dostávali pololetní vysvědčení, jsme slavili v družině, a to pečením pizzy. Žáci si sami vytvořili těsto na pizzu, vyváleli ho a na zdobení použili tyto ingredience: cibuli, kukuřici, šunku, rajský protlak a sýr. Nejen, že se jim pokrm povedl vzhledově, ale také si na něm velmi pochutnali.

Zapsala vychovatelka Renáta Hloušová

Foto

 

 „Družina má talent“

Ve čtvrtek 11. 1. 2018 se uskutečnila ve školní družině talentová soutěž „Družina má talent“

foto

 Tančí celá družina

Ve středu 17. 1. 2018 se uskutečnila ve školní družině talentová soutěž

„Tančí celá družina“

foto

 

Ježíšek naděloval radost

Ježíšek projížděl na voze s párem bílých koní a svatou rukou skrze okenní sklo nám zanechal kopu dárků a štěstí.

Foto

Zdobení perníčků

Ve středu 20. 12. 2017 od 14:00 do 15:00 hodin jsme ve školní družině Vydmuchov zdobili s rodiči perníčky.

foto

Keramická dílna

V pátek 1.12. 2017 od 14: 00 do 15:00 hodin se uskutečnila Vánoční keramická dílna pro děti a jejich rodiče ve školní družině Vydmuchov.

foto

 

Haloweenské sportovní odpoledne

V pátek 3. 11. 2017 jsme s dětmi ze ŠD Vydmuchov sportovali ve vestibulu školy.  Děti si společně zasoutěžily ve třech soutěžních disciplínách.

foto


Dlabání dýní

 Ve čtvrtek 2. 11. 2017 jsme ve školní družině Vydmuchov dlabali a vyřezávali dýně.

foto


Podzimní výtvarná dílna

  1. 10. a 12. 10 se uskutečnila výtvarná dílna ve školní družině Vydmuchov. Děti lepily kašírovanou technikou obrázek podzimního stromu z novin. Po zaschnutí obrázku jsme na druhý den lepili na novinový podklad krepový papír a modelovali jablíčka z krepového papíru.

foto


 

Jak vznikl adventní věnec?

První adventní věnec vyrobil pravděpodobně jeden německý teolog pro své děti, aby zamezil jejich neustálému vyptávání, kolik že to ještě času zbývá do Vánoc. Z tohoto popudu vytvořil dřevěný věnec s 19 malými červenými a 4 velkými bílými svíčkami, které byly postupně zapalovány - červené svíčky každý den, bílé každou neděli. Od té doby prodělala podoba adventního věnce mnoho úprav, dřevo nahradily větvičky s jehličím, jako symbol života a naděje. Počet svíček se snížil na 4, svíčka, která se zapalovala poslední adventní neděli, byla odlišena jinou barvou.

Foto

HALLOWEEN VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Tradici Halloweenu přinesli do Ameriky Irové. Také tento obyčej má podobně jako křesťanská Památka zemřelých dávné kořeny v pohanském, nejspíš keltském svátku. Irové ve své vlasti vyřezávali do vydlabané řepy nebo brambory strašidelné obličeje, které poslední říjnový den kladli se zapálenou svíčkou na okenní římsy. Letos jsme opět uskutečnili workshop s rodiči a domů si odnesli strašidelnou dýni, kteroru si společně vydlabali.

foto

Podzimní tvořivá dílna

Tradici Halloweenu přinesli do Ameriky Irové. Také tento obyčej má podobně jako křesťanská Památka zemřelých dávné kořeny v pohanském, nejspíš keltském svátku. Irové ve své vlasti vyřezávali do vydlabané řepy nebo brambory strašidelné obličeje, které poslední říjnový den kladli se zapálenou svíčkou na okenní římsy. I letos jsme se k tomuto svátku přidali a rodiče s dětmi si vytvořili strašidelnou dýni.

foto

Ve středu 20. 9. 2017 jsme navštívili keramickou dílnu. Vyráběli jsme jablíčka z novinového papíru kašírovanou technikou. Jablíčka jsme po vysušení nabarvili a teď jsou ozdobou naší družinky.

 foto

 

Přírodovědné procházky

 Ve středu 27. 9. jsme se vydali na přírodovědnou provázku po školní zahradě. Objevili jsme spoustu jedlých i nejedlých hub a zasoutěžili jsme si při poznávání zvířat.

V pátek 29. 9. jsme se vydali do parku poznávat a sbírat podzimní plody a listy. Nasbírali jsme mnoho kaštanů, ze kterých jsme si potom v družině vyrobili krásná zvířátka.

foto

 

SKÁKACÍ ATRAKCE ŽÁBA Je vytvořena z různých vzájemně propojených a sestavených vzdušných vaků, potažených dostatečně pevným materiálem tak, aby po něm mohly skákat děti. Díky tomu tak děti mohou nejen skákat uvnitř žáby, ale také se i odrážet od stejně "pružných" stěn. Atrakce tak funguje jako vlastně jedna velká ohrada, která zamezuje dětem, aby vypadly nějakou stranou ven. Dětem se atrakce velice líbila a byly rády, že si na konci školního roku mohou skákat  podle libosti.

foto

Hrad Hukvaldy

Je jedním z největších hradů na Moravě. Na kopci nad obcí Hukvaldy, uprostřed obory plné daňků a muflonů se tyčí z dálky viditelné, rozsáhlé hradní opevnění hradu Hukvaldy. Hrad Hukvaldy byl pravděpodobně vybudován v první polovině 13. století. Během své existence, díky své poloze a mohutnému opevnění, nebyl zřejmě nikdy dobytý.  Děti školní družiny si hrad prohlédly a velice se jim líbila prohlídka z nejvyššího místa hradu, kde musely vystoupat po 126 schodech.

foto

Mezinárodní den dětí se slaví každoročně 1. června. U příležitosti dne dětí jsou připravovány různé společenské a sportovní akce. Den dětí má upozornit  veřejnost na práva a potřeby dětí. Školní družina Komenského, připravila zábavné odpoledne plné her.  Jedním ze smyslů Mezinárodního dne dětí je, že rodina by měla být pohromadě a věnovat se sama sobě, přece všichni známe přísloví - kdo si hraje - nezlobí. 

foto

Dětem ze zájmového vzdělávání se snažíme  hravou a zábavnou formou popularizovat vzdělání v oblasti astronomie a přírodních věd. K tomuto účelu slouží vynikající didaktická pomůcka - mobilní planetárium. Je to digitální přístroj, pomocí kterého děti ze školní družiny během krátké chvíle sledují podmořský svět, lety do vesmíru či třeba krajinu na Marsu. Při projekci děti navíc leží, čímž je zážitek z projekce ještě umocněn.

foto

 

Beseda o první pomoci

Dne 25. 4. 2017 se uskutečnila beseda ve ŠD, školení zajišťoval odborný pracovník Českého červeného kříže Karviná. Děti si vyzkoušely co dělat při krvácení z nosu, jak ošetřit odřeninu či jak si poradit s popáleninou, jaké nebezpečí na ně číhá doma nebo venku, v parku či na dětském hřišti.

foto

Velikonoční tvoření 

foto


 


Výroba Valentýnského srdíčka

foto

Superstar školní družiny

foto

Beseda se zdravotníky - první pomoc

foto  

 

škola


 

© 2016 - 2024 Všechna práva vyhrazena